kolmapäev, 21. jaanuar 2009

2008. aasta kinos, parimad palad.


Viimane aeg teha väike kokkuvõte möödunud aasta parimatest paladest. Kokku sai viibitud 105 kinoseansil. Neist 75 leidsid aset Coca-Cola Plazas, 24 Sõpruses ja 6 Kosmoses (kõik suures saalis). Kui nüüd kordusvaatamised, dokumentaalid ja vanemad linateosed (valminud enne 2007. aastat) välja arvata, siis uute filmide arvuks oli 88. Nüüd aga minu 2008. aasta kino-edetabeli juurde.

1. Du levande (Teie, kes te elate)

Roy Andersson on geenus! See Rootsi linateos meenutab vägagi "Sügisballi". "Du levande" on küll selgelt rohkem komöödia võtmes tehtud. On palju liine/tegelasi, kelle mitte just kõige lustlikumat elu kujutatakse. Vaatajal on küll väga naljakas seda kõike jälgida. Samas paneb film ka mõtlema. Žanri poolest on tegu draama ja komöödia seguga. Huumor on suhteliselt sarnane ja samal tasemel nagu "Sügisballis" ehk siis ülilahe! Siin on naljad ehk lennukamad ja veel suurema kiiksuga. Lisaks võiks veel kiita visuaalset pilti, mis on lihtsalt võrratu. Super film!
Minu pikem arvustus.

2. The Wrestler

Korralik meestekas. Karm ja aus. Sarnaneb Rocky viimase filmiga mingil määral. "Maadleja" sisu on küll palju tugevam. Mickey Rourke sobib oma rolli ideaalselt. Ta on nii usutav. Kuldgloobus ka juba võidetud. Taustamuusika on väga õnnestunud. Eriti hästi sobib oma stseeni Guns N' Rosese lugu "Sweet Child Of Mine". Väga meeldib ka spetsiaalselt filmile loodud Bruce Springsteeni "The Wrestler". Tegu on sellise filmiga, mis tundub iga nurga alt vaadates nii kuradi hea!
Minu pikem arvustus.

3. Burn After Reading

Aasta parim "puhas" komöödia. Coenid ikka oskavad! Kui oscari toonud linateosega "No Country for Old Men" nad vaimustasid mind, siis see film on isegi veel parem. Mõtlesin küll enne, et pärast auhinnasadu äkki vennad Coenid ei suuda ennast piisavalt kokku võtta. Tuleb välja, et suutsid veel enamat. Karakterid on väga värvikad ja tõeliselt hästi välja mängitud. Eriti just Clooney, Pitt, Malkovich, McDormand ja Simmons on saanud hakkama tõeliselt hea tööga. Üks väheseid filme käesoleval aastal, kus sai nii palju kõht kõveras naerdud.
Minu pikem arvustus.

4. There Will Be Blood

Tõeliselt karm draama. Ja see mulle meeldib. Film on huvitav ja kaasahaarav. Daniel Day-Lewis tegi muidugi superrolli. See on midagi enamat kui näitlemine. Sellise rolli eest loomulikult pidi ta oscari võitma.
Minu pikem arvustus.

5. The Dark Knight

Jälle on tegu filmiga, kus üks näitleja on saanud hakkama imelise rollisooritusega. Mis siin salata, Heath Ledger täiesti varastas filmi minu jaoks. Joker on peamine põhjus, miks seda filmi niivõrd armastan. Muidu on "The Dark Knight" üsnagi sisukas. On põnevust ja pinget, aga ka nalja. See pliiatsi kaotamise trikk on muidugi parim. Samuti visuaalselt on film tasemel, eriefektid on mõistagi väga head.
Minu pikem arvustus.

6. No Country for Old Men

Ei saa ka selle filmi puhul üle ega ümber ühest erilisest rolli etendamisest. Poleks Jokerit olnud, võiks aasta badassi kehastamise tiitli endale saada Javier Bardem. Filmi sisu on väga hea. Pole ime, et parima filmi oscar võideti.

7. I’m not there

Kummaline ja keeruline film. Ometi see meeldib mulle millegipärast. Üks, mis võlus mind, oli kindlasti muusika. Eriti meeldis "Ballad of a Thin Man" esitus. Näitlejatest särab kõige enam Cate Blanchett. Tema olek ja kõnemaneer on väga hästi viimistletud ja ka välimuselt on ta hämmastavalt Dylani sarnaseks tehtud. Ilus film.
Minu pikem arvustus.

8. Mina olin siin

Kui möödunud aastal valmis suisa mitu väga head Eesti filmi ("Sügisball", "Klass"), siis ka eelmisel aastal õnnestus midagi korda saata. Mulle meeldib selline karm aga aus elu kujutamine. Film on parajalt tempokas ja pingeline. Ka selles linateoses võib välja tuua ühe erakordse rollisoorituse. Nimelt Tambet Tuisk sai hakkama väga usutavalt jõhkardi mängimisega. Ei ütleks, et ta tegi seda oluliselt kehvemini kui näiteks Bardem "No Country's". Näitlejatest rääkides ei saa mainimata jätta, et Hele Kõre on imekena! Igatahes on mul hea meel Eesti filmi üle.
Minu pikem arvustus.

9. Eastern Promises

Igati tipp-topp põnevik. Sisaldab aasta parimat kaklusstseeni (saunas). Viggo on muidugi tase omaette. Meeldis, et linateos oli küllaltki realistlik ja mitte liiga ülepingutatud. Tahaks rohkem filme tandemilt Cronenberg/Mortensen!

10. 4 Luni, 3 Saptamani si 2 Zile (4 kuud, 3 nädalat, 2 päeva)

Poleks eelmise aasta alguses uskunud, et minu top 10-sse pääseb Rumeenia abordidraama. Film on väga raske ja valus, kuid samas pakub ka üllatavalt palju pinget. Sisu on väga huvitav. Oma valusa tõetruudusega lõi film mind täitsa pahviks.
Minu pikem arvustus.

Kõige napimalt jäid välja sellised filmid: "Cloverfield", "Frozen River", "Blindness". Halvimaks filmiks nimetaks "10,000 B.C.". Üldiselt annaks aastale hindeks "peaaegu hea". Ainsana uutest filmidest teenis maksimumhinde esikoha saanud "Du levande", mis on ikka nii kuradi hea teos. Vot sedasi.


P.S. Vastake ka polli küsimusele!

Kommentaare ei ole: