neljapäev, 31. juuli 2008

The Dark KnightMa ei ole koomiksifilmide fänn, kus on imeliste võimetega superkangelased. Mingid X-meeste, Ämblikmehe või näiteks Hulki seiklused mind absoluutselt ei köida. Kui kuulsin esimest korda uuest Batmani ekraniseeringust, ei pööranud sellele üldse tähelepanu. Eelmine osa ehk "Batman Begins" ka nägemata. Aga kui sain teada, kes Jokerit mängib, tekkis kohe huvi. Ja kui nägin treilerit, olin müüdud. Ledgeri mängitud Joker tõmbas ligi. Ja siis hakati filmist rääkima nii palju. Endal ka tekkis eriline ootus. Võtsin suhteliselt kohe endale koha ära esilinastusele pärast piletite müüki tulemist (juhuslikult sattusin istuma Soprano kõrvale).

Ei pidanud pettuma "The Dark Knightis". Kui juba treileris võlus mind Joker, siis täispikas linateoses endas lõi täiesti pahviks see tegelane. Mis siin salata, Heath Ledger täiesti varastas filmi minu jaoks. Tema kehakeel ja eriti just hääl ja kõnemaneer on vaatamist/kuulamist väärt. Isegi praktiliselt kõik kriitikud ka kiidavad ja enamus mainivad võimalikku oscari nominatsiooni. Tõenäoliselt ta selle ka saab ja võimatu pole ka auhinna võitmine (postuumselt). Viimati olin kõrvalosa täitmisest niivõrd vaimustuses "No Country for Old Man" Javier Bardemist, kes sai ka mäletavasti oscari. Ledger oli isegi veel parem ja meeldejäävam kui hispaanlane. Joker on peamine põhjus, miks seda filmi vaadata ja enam kui 1 kord. Kui oli stseen, kus polnud Heathi, siis ootasin kannatamatult, et tema mängitud tegelane jälle ekraanile ilmuks. Joker on ikka eriline badass, eriline maniakk. Teda ei huvita raha ega miski, ta ei võitle millegi nimel. Joker on lihtsalt hull ja ta naudib teiste kannatusi ja surma. Aga ometi see tegelane lummab. Samas tema enesekindlus ning julgus ja ka julutumus on imetlemist väärt. Eriti tuleb see välja kohas, kui sisenes üllatuslikult maffiabosside kogunemisele. See stseen on üldse minu lemmik kogu filmis.


Mis puutub aga Batmani rolli, siis mina vaimustuses pole. Üldjoontes on ta lihtsalt tavaline superkangelane oma imeliste võimetega. Ei elanud sellele tegelasele nii väga kaasa. Kui nad Jokeriga madistasid omavahel, olin täiesti selgelt "paha" poolt. Ja muidugi, mis ka mind selle tegelase juures kõige enam häiris, oli tema tobe hääl. Kui Batman rääkima hakkas, oli alati esimene reaktsioon: "Jää vait!". Aga no sellega harjus ka lõpuks ära. Ega see sarvede või millega iganes mask ka just eriti cool pole. Christian Bale ilma kostüümita ehk siis Bruce Wayne'na on lihtsalt omamoodi lahe tüüp.

Teistest näitlejatöödest tuleb muidugi esile tõsta Aaron Eckharti. Tema mängitud Harvey Dent (Two-Face) on vägagi huvitav tegelane. See, kuidas see roll muutub filmi käigus, on omaette saavutus. Tõesti hästi esitatud osa. Ei saa mainimata jätta ka Mogran Freemani, kes on viimasel ajal olnud eriti sage külaline meil suurel ekraanil. Juba 4. film sisuliselt poole aasta jooksul (eelmised 3 olid "Wanted", "The Bucket List", "Gone Baby Gone"). Miks ka mitte, kui vana teeb nii head tööd. Üldse tuleb kiita suurepärast näitlejate valikut. Lisaks mainituile, osalevad ju ka näiteks Maggie Gyllenhaal, Gary Oldman, Michael Caine, kes kõik on tasemel.

"The Dark Knight" on üsna sisukas. Ei ole nii, et põhiline on ainult action. Tegelt on lugu nii palju, et kõike infot on väga raske talletada. Sisu on hea, eriti just koomiksifilmi kohta. On väga palju üllatusi ja huvitavaid lahendusi (näiteks see Batmani inimröövretkelt põgenemine lennuki abil). Teadsin tegelt väga vähe sisu kohta. Kuna tahtsin filmi võimalikult "puhtalt lehelt" vaadata, siis treilerit olin vaadanud ainult paar korda ja igasugu arvustusi polnud lugenud. Sellest oli abi, sest ootamatusi ja avastusi oli mul eriti palju. Nalja saab ka muidugi. Parim koht on see pliiatsi kaotamise trikk. See ajas isegi mind, kui väga tagasihoidlikku inimest, kõva häälega naerma. Loomulikult on ka põnevust ja pinget. Jälle on hea näide maffiabosside kogunemisel juhutunu või see Harvey Denti tuluõhtul toimunud Jokeri külaskäik.

Visuaalselt on film ilus. Siuke mõnusalt sünge pilt. Kõrged, majade tipus tehtud, kaadrid on väga head. Eriefektid on mõistagi tasemel. Eriti võimas on stseen, kus Joker sõidab rekkaga ja, kuidas see peatatakse. Õnneks pole kasutatud häirivalt palju CGI-d.Praeguseks linateos nähtud juba 2 korda. Heath Lederi Joker on litsalt nii vaatamisväärne!
9/10

1 kommentaar:

Soprano ütles ...

Batmani maskil on ikka kõrvad mitte sarved...

Mul oli esilinastusel koos sinuga 5 sõpra/tuttavat.