teisipäev, 11. veebruar 2014

Aasta 2013 kinos, top 10


Blogipidamise ajal olen iga aasta algusosas möödunud aastast väikese kokkuvõtte teinud ja koostanud top 10 parimatest linateostest. Kokku sai 2013. aastal kinos vaadatud 66 täispikka filmi, mis on muide viimase 7 aasta nõrgim tulemus. Kinode jaotus kujunes selliseks:
Solaris Kino - 24 korda
Artis - 18
Coca-Cola Plaza - 13
Sõprus - 11.

Kui välja jätta kordused ning Jean-Luc Godardi ja Pasolini vanad teosed, siis jääb järgi 62 filmi, mille vahel koostasin top 10. Erinevalt Eesti Filmiajakirjanike Ühingu kinolevi edetabelist, võtan mina arvesse ka festivalidel (PÖFFil) nähtud filme. Häid elamusi oli palju. Kõva panuse andis justnimelt PÖFF, sest edetabeli 2 paremat teost nägin just festivalil (lisaks ka 7. koha omanik). Hindeks vähemalt "8/10" said 21 (umbes kolmandik), "9/10" või enam 8 filmi. Maksimumhinde (10/10) teenis vaid võidufilm. Eesti filmile oli hea aasta. Üks isegi pääses edetabelisse. Siinkohal kiidaks veelkord Õunpuud. Minu arust olid veel 3 mängufilmi täiesti õnnestunud: "Elavad pildid", "Kertu" ja "Mandariinid". Aga asukski nüüd top 10 juurde.

1. The Double ("Teisik")
Erilist furoori pole see Richard Ayoade teos küll rahva või kriitikute seas tekitanud, kuid mulle pakkus see aasta ühe meeldejäävaima kinoelamuse. Lahe mindfuck lõhestunud isiksusest. Sürrealism selle sõna parimas tähenduses. Väga stiilne film (võtteplatsid on põnevalt kujundatud), visuaalselt lummav. Sünge ja hallutsinatoorne atmosfäär pakkus nauditava spektaakli ja tõmbas mind meeletult kaasa. Tõeliselt kihvt linateos!

2. Cheap Thrills ("Kallis lõbu")
2013. aasta ägedaim filmielamus ja ka suurimaid üllatusi. Mida kõike küll inimeseloom raha nimel ei teeks! Täiesti pöörane, aga ka vaimukas linateos.

3. Broken ("Murtud")
Karm ja elutruu draama justnagu mulle meeldib. Film on väga ilusti jutustatud, heale draamale omane pinge püsib lõpuni. Stsenaarium on äärmiselt tugev. Tim Roth on peaosas väga hea.

4. Jagten ("The Hunt" / "Jaht")
Vinterberg on väga oskuslikult hakkama saanud julmuse ja ähvardava pinge kujutamisega. Jällegi (väga) karm draama. Maruhuvitav vaade sellest, kuidas muidu normaalne kogukond pöördub äkki ühe toreda inimese vastu, muutudes seejuures päris julmaks. Jättis igati veenva mulje ja seda paljuski tänu Mads Mikkelseni väga tugevale rollisooritusele. Kvaliteetdraama.

5. Django Unchained ("Vabastatud Django")
Omalaadne ja vägivaldne pilguheit orjusele kui häbimärgile. Suurepärane dialoog ja huumor on filmi suurimad trumbid. Kõik on äärmiselt stiilselt (tarantinolikult) tehtud, et seda oli nauding vaadata. Muusikaga ka täppi pandud nagu Tarantino filmides ikka. Waltz, DiCaprio ja Samuel L. Jackson säravad täiega. Aasta üks vaimukamaid filme.

6. La grande bellezza ("Kohutav ilu")
Visuaalselt üks aasta ilusamaid linateoseid. Äärmiselt kena kaameratöö, ei mingit tobedat efektitsemist. Film on kujundirikas ja paneb mõtlema elu väärtuste üle. Mulle meeldis väga ka muusikavalik. Peosas olev Toni Servillo teeb vapustavalt hea rollisoorituse. Tema karakteri tabavad ning targad ja ka tihtilugu vaimukad ütlused on filmi naelaks. "La grande bellezza" on lihtsalt võrratu linateos, pakkudes esteetilist naudingut.

7. The Selfish Giant ("Isekas hiiglane")
Võimas draama kahest vaesuses elavast poisist. Realistlik ja valus. Palju pinget. Väga kenasti on saavutatud kõleda atomsfääri loomine, maastikku on oskuslikult ära kastutatud.

8. The Place Beyond the Pines ("New Yorgi varjus")
Järjekordne õnnestumine Derek Cianfrance'i poolt, kelle "Blue Valentine" mulle tohutult imponeeris. Huvitav inimlik draama. Väga ambitsioonikas film, kuid lavastaja on selle auahnusega virtuooslikult toime tulnud, et teos ei jäta liialt pateetilist muljet. Pildikeel on filmi üks suuremaid trumpe. Jällegi on põhjust kiita kaameratööd. Näitlejatööd on väga ehedad. Bradley Cooper teeb oma elu rolli. Ryan Gosling on taas suurepärane.

9. Filth ("Kõnts")
Pöörane, häbitu ja äärmiselt intensiivne komöödia. Aasta üks veidramaid, aga ka lahedamaid linateoseid. Jube kihvtilt monteeritud. Vint keeratakse täiega üle, kuid seda tehakse stiilselt ja minu maitse jaoks vägagi vaimukalt. Tõeline vitamiinilaks!

10. Free Range / Ballaad maailma heakskiitmisest
Pääses õige napilt 10 hulka. Tahtsin väga ka PÖFFi ühe suurema üllatuse "Short Term 12" siia edetabelisse panna, aga mul on reegel, et peab olema täpselt 10 filmi. Õunpuu aga väärib samuti tunnustust, kuigi antud linateos pole vähemalt Eestis erilise kiidulaulu osaliseks saanud. Seejuures hakkas "Free Range" mulle meeldima alles teistkordse vaatamise järel. Muusika ja operaatoritöö võlusid mind täiesti ära. Pikem arvustus asub siin.

..............................................................................

Lõpetuseks veel väike nimekiri filmidest, mis jäid õige napilt top 10-st välja:
Short Term 12 ("Lühiajaline 12")
Prisoners ("Vangistatud")
Before Midnight ("Enne südaööd")
Samsara
Gloria
Blue Jasmine ("Kurb Jasmine")


2 kommentaari:

Ralf ütles ...

Mõnus valik!

Raul ütles ...

Ma tänan!
Ega su enda top 10 viga pole (see videopostitus)!